6 fl. Jurij & Figlia, "Kollektion 2023"-kasse

    1DKK 1.899,95
    DKK 2.799,70
    Tilføj vare til kurven
    Jurij Fiore fra stjerneejendommen Poggio Scalette i Ruffoli i hjertet af Chianti Classico har sammen med sin datter Sarah Fiore lanceret en serie ny vine fra nabokommunen Lamole - og i 2021 for første gang også fra Montefioralle nord for Panzano.

    I det kølige, højtliggende bagland i Lamole skaber Fiore sande, lyse Sangiovese-essenser i en sand mikroproduktion på et par hundrede flasker af hver vin - fra op til 80 år gamle stokke. Samme stil søger han nord for Panzano i sin ny sindsoprivende Altolà.

    Grundet den specielle tid vi lever i, havde vi i 2021 endelig mulighed for at sikre en betragtelig allokation til Danmark og hjalp vingården i den svære tid. Denne mænge har vi holdt fast i i den aktuelle 2023 kollektion.

    Og af samme grund, kan vi også med denne serie lave en uhørt introduktionspris på denne kasse med 5 af de aktuelle Sangiovese-vine

    Kassen består af disse 6 flasker:
    2 fl. Jurij & Figlia, Sonocosí 2022
    1 fl. Jurij & Figlia, Chianti Classico "Nonloso" 2021
    1 fl. Jurij & Figlia, Chianti Classico "Puntadivista" 2021
    1 fl. Jurij & Figlia, Chianti Classico "Porcacciamiseria" 2021
    1 fl. Jurij & Figlia, Chianti Classico "Altolà" 2021

    Bemærk at der i sagens natur - grundet den uhyggeligt lille produktion - kun er et stærkt begrænset antal kasser, og der gælder "Først til mølle".




    Relaterede produkter

    TilbudUdgåetUdgået

    ATOMWINE ApS Storhaven 7 7100 Vejle Tlf. 23311410 email: info@atomwine.dk kundeservice: kundeservice@atomwine.dk CVR: 37 70 14 24 Copyright ATOMWINE 2003-2022